11 marca 2020

PORADNIK PRAKTYCZNY – 
JAK SAMODZIELNIE ZORGANIZOWAĆ KRÓTKIE WAKACJE ZA GRANICĄ?

Organizacja wakacji samodzielnie na własną rękę poradnik

Artykuł stworzony z myślą o osobach rozpoczynających samodzielną organizację wakacji czy krótkich wyjazdów i poszukujących podpowiedzi jak to zrobić od podstaw i na co uważać. Liczę również na to, że i nieco bardziej zaawansowane osoby, które już jeździły na własną rękę, będą mogły znaleźć tu coś dla siebie. 

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania:

 

Gdzie szukać lotów?

Gdzie szukać hoteli?

Jak efektywnie korzystać z map Google?

Jak wyszukać transport publiczny za granicą?

 


OD CZEGO ZACZĄĆ PLANUJĄC WYJAZD I NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ JUŻ NA POCZĄTKU?


Zazwyczaj myśląc o krótkim wyjeździe rozpoczynamy od wyszukiwania taniego lotu w interesujące nas miejsce :-) Kierując się głównie ceną sam tak zrobiłem kilka lat temu wybierając się na czterodniowy urlop do Bolonii. Loty z Krakowa do Bolonii za 60 zł były zbyt atrakcyjne aby można było odmówić. Ten wyjazd był akurat bardzo udany, ale jak uniknąć pewnych pułapek związanych z bardzo niską ceną?

 

Rada 1 - Sprawdź gdzie jest lotnisko docelowe

Przede wszystkim warto sprawdzić gdzie jest docelowe lotnisko. Regularni przewoźnicy (jak LOT, Lufthansa, KLM) zazwyczaj lądują na lotniskach blisko głównych miast. W przypadku tanich linii lotniczych może się zdarzyć, że lotnisko będzie daleko od miasta, do którego lot był reklamowany i gdzie będziemy chcieli się faktycznie dostać po wylądowaniu. Często cena takich lotów jest bardzo niska, np. 49 zł, 89 zł, ale potem okazuje się, że lotnisko jest 50 km od docelowego miasta, a bilet na autobus z lotniska do tego miasta kosztuje 20 euro. Przykładów jest kilka: Kraków – Mediolan (linie Ryanair lądują na lotnisku w Bergamo, ok. 50 km od Mediolanu), Gdańsk – Oslo (linie Ryanair lądują na lotnisku 90 km od Oslo, cena biletu autobusowego zawrotna, znacznie wyższa niż na samolot).

Poniżej podaję link do map Google, oraz opis jak można sprawdzić lotniska w okolicach różnych miast:

https://www.google.pl/maps/

 

Jak wyszukać lotniska w pobliżu danego miasta w mapach Google?:

 • należy wpisać słowo „lotnisko” i nazwę wybranego miasta np. „lotnisko Rzym”,

 • na mapie pokażą się lotniska w pobliżu wybranego miasta (patrz zdj. 1),

 • po wybraniu lotniska z listy lub bezpośrednio z mapy, można za pomocą przycisku „wyznacz trasę” sprawdzić dojazd na lotnisko lub z lotniska do wybranego punktu na mapie, hotelu albo centrum miasta.

 

Poniżej załączam zdjęcia z widokiem map z opisanymi krokami:

 

Zdj. 1. Widok na lotniska wokół Rzymu. Źródło: Google Maps

 

Rada 2 – Sprawdź godziny przylotów i wylotów

Może się też zdarzyć, że przylot na miejsce jest w godzinach 22:00-23:00. Jeśli jest to lotnisko dość oddalone od miasta, w którym mamy nocleg, to w godzinach wieczornych/nocnych może nie być połączeń komunikacji publicznej aż do 6:00 rano. Często pozostaje wtedy taxi, ale wówczas koszt, szczególnie w euro jest bardzo wysoki.

To samo jest w drugą stronę. Loty powrotne wcześnie rano, np. 5:00-6:00 mogą przysporzyć sporych kłopotów w postaci braku transportu na lotnisko. W Walencji mieliśmy lot powrotny właśnie tuż po 5 rano i choć lotnisko było niedaleko miasta, to jednak tak wcześnie rano, najlepszym transportem była taksówka, co z uwagi na wielką fiestę panującą wtedy w mieście nie było tanie. W Bergamo zdarzyło mi się koczować na lotnisku od godziny ok. 23:00 do 6:00 rano, bo lot powrotny był właśnie o 6:00 rano a w nocy nic prócz taxi nie jeździło na lotnisko z miasta, które zwiedzałem, czyli Mediolanu.

 

Rada 3 – Sprawdź rozkład jazdy komunikacji miejskiej

Warto też sprawdzić, czym można dostać się na lotnisko lub z lotniska i w jakich godzinach, szczególnie jeśli musimy gdzieś zdążyć. Można to łatwo zrobić korzystając z Google Maps (zdj. 2): wybierz miejsce z którego chcesz się dostać oraz wpisz nazwę miejsca docelowego, np. lotnisko Bergamo – Mediolan; pojawi się wtedy opcja transportu kolejowego, autobusowego i ewentualne inne możliwe opcje transportu.

 

Mapa Google umożliwia sprawdzenie:

 • godzin odjazdu i przyjazdu danego środka transportu,

 • jakie środki transportu mamy do wyboru z danego miejsca,

 • miejsca i adresu odjazdu wraz z widokiem na mapie,

 • wysłanie wybranej trasy na telefon,

 • wydruk na papierze widoku mapy wraz z wybraną opcją transportu.

 

Co więcej, i co jest często również bardzo przydatne, po wybraniu jakiejkolwiek z zaproponowanych opcji transportu (np. pociąg o 12:04 jak w widoku poniżej), po kliknięciu w szczegóły, przejdziemy do pełnej rozpiski tej trasy (zdj. 3) z uwzględnieniem odcinków do przejścia na pieszo. Po przesunięciu suwaka na sam koniec trasy, w panelu po lewej (zdj. 4), zobaczymy link do przewoźnika, np. na bilet kolejowy i inne informacje.

 

Zdj. 2. Widok wyboru proponowanych środków transportu. Źródło: Google Maps.

 

Zdj. 3. Widok po wybraniu opcji "szczegóły". Źródło: Google Maps.

 

Zdj. 4. Widok dolnej części panelu z linkami do bezpośrednich stron przewoźnika (otwartych w nowych kartach). Źródło: Google Maps.

 

W SKRÓCIE:

Polecam zwracać uwagę na początku na:

 • to gdzie jest lotnisko do którego lecimy,

 • ceny biletów komunikacji miejskiej lub taxi z lotniska do docelowego miasta,

 • rozkład jazdy komunikacji miejskiej (mając na uwadze lokalne święta).

 


GDZIE SZUKAĆ LOTÓW?


Najlepiej poprzez wyszukiwarkę lotów, która zbiera oferty od różnych przewoźników z całego świata. Istnieje bardzo dużo takich stron, na których możemy znaleźć i kupić bilety, nie licząc stron samych przewoźników. Sporo z nich oferuje jednak te same opcje i dodatkowe usługi.

Wybrałem dla Was na ten moment kilka takich, które posiadają różne możliwości wyróżniające je spośród konkurencji. Są one wypunktowane na początku każdej sekcji „najważniejsze cechy wyszukiwarki”. Opisane strony są jednocześnie jednymi z głównych i najważniejszych wyszukiwarek lotów.

Należy mieć na uwadze, że nie zawsze cena zaproponowana w wyszukiwarkach lotów będzie taka sama jak na stronie danego przewoźnika. Może się zdarzyć, że wybierając jakąś ofertę zostaniemy przeniesieni na stronę np. Ryanair w celu dokończenia rezerwacji, a tam cena może być nieco inna. Wynika to z faktu, że nawet najlepsze wyszukiwarki na chwilę obecną aktualizują ceny codziennie, ale nie co chwilę (nie są to ceny „na żywo”), a ceny mają tendencję do częstych zmian. Nawet jeśli nie zostaniemy nigdzie przeniesieni i będziemy mogli kupić bilet i wszystkie dodatkowe opcje w wybranej wcześniej wyszukiwarce, to cena końcowa może zawierać dodatkowe opłaty, jak np. opłatę serwisową, która nie jest widoczna na początku.

 

► SKYSCANNER.PL

Jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek. Posiada wiele opcji wyszukiwania lotów, w tym przydatny widok mapy. Można wyszukać lot spośród wszystkich linii lotniczych na świecie na dowolny kontynent.

 

Opcje wyszukiwania lotów spośród:

 • tanich linii lotniczych (Ryanair, Wizzair, EasyJet, itd.),

 • regularnych linii lotniczych (LOT, Lufthansa, KLM, itd.).

 

Najważniejsze cechy wyszukiwarki:

 • mapa z lotami we wszystkie miejsca – zamiast standardowej wyszukiwarki w formie listy, możemy łatwo przełączyć się na widok mapy, gdzie podane są od razu ceny lotów w wybranym miesiącu; po zmianie miesiąca, ceny również ulegają zmianom;

 • możliwość wyszukania lotu „wszędzie” – przydatne, gdy chcemy sprawdzić różne okazje cenowe i tańsze kierunki. Pokazuje najkorzystniejsze przeloty z wybranego lotniska. Aby otrzymać wyniki, należy podać miasto z którego wylatujemy i w polu „do” wpisać „wszędzie” oraz podać zakres dat, w którym chcemy ewentualnie lecieć;

 • możliwość ustawienia maksymalnego czasu lotu;

 • możliwość ustawienia godzin wylotu, w których chcemy znaleźć lot;

 • opcja lotów bezpośrednich i z przesiadkami;

 • można utworzyć alerty cenowe – opcja dostępna po zarejestrowaniu na stronie; otrzymamy powiadomienie o interesującej nas cenie lotu w dane miejsce;

 • podgląd miesięczny kalendarza z widokiem cen lotów – pokazuje nam kalendarz lotów na cały miesiąc z wybranego miasta do docelowego miejsca, bardzo dobrze widać wówczas  kiedy loty są najtańsze;

 • lotniska w pobliżu – przydatna funkcja pokazująca lotniska nie tylko w docelowym mieście, ale też okoliczne, a może się zdarzyć, że lądowanie akurat w okolicznym mieście będzie korzystniejsze np. pod względem godzin lotów lub ceny;

 • opcja wyszukiwania lotów „multi-city” – pozwala wyszukiwać lot pomiędzy kilkoma miastami, funkcja przydatna gdy np. planujemy wracać z innego lotniska niż to, do którego pierwotnie lecieliśmy, dla przykładu: lecimy z Wrocławia do Rzymu, ale planujemy jeszcze zwiedzać Bolonię i stamtąd wracać do Wrocławia (przykład na zdjęciu poniżej);

 • możliwość rezerwacji hotelu – jeśli nie chcemy szukać na innych stronach, możemy zarezerwować hotel poprzez skyscanner; zebrano tu kilka popularnych wyszukiwarek hoteli, m.in. booking.com, hotels.com;

 • możliwość wynajmu samochodu – wyszukiwarka oferuje możliwość rezerwacji samochodu w wybranej lokalizacji i terminie, wybierając spośród kilku najpopularniejszych wypożyczalni;

 • transfer z lotniska – oprócz wynajmu samochodów, strona oferuje również załatwienie transportu z lotniska do docelowego miejsca.

 

KAYAK.PL

Kolejna popularna wyszukiwarka lotów. Posiada większość opcji takich jak Skyscanner plus kilka innych. Jedną z nich jest aplikacja mobilna, mająca taką samą funkcjonalność co strona na komputerze. Drugą ciekawostką jest wyszukiwarka wakacji, tj. lotów i hotelu w połączonej cenie.

 

Opcje wyszukiwania lotów spośród:

 • tanich linii lotniczych (Ryanair, Wizzair, EasyJet, itd.),

 • regularnych linii lotniczych (LOT, Lufthansa, KLM, itd.).

 

Najważniejsze cechy wyszukiwarki:

 • widok mapy z lotniskami w okolicach danego miasta – bardzo przydatna funkcja umożliwiająca łatwe sprawdzenie, gdzie leżą różne lotniska w ustalonym przez nas zasięgu od docelowego miasta np. w promieniu 100 km, wraz z podaną odległością w kilometrach od interesującego nas miasta. Widok mapy ukazuje się po najechaniu na pole wyboru miejsca przylotu „dokąd” – pokazuje się okienko z opcją Explore, a po jej wybraniu, mamy widok mapy z możliwością wyboru miejsca przylotu oraz zasięgu wyszukiwania lotnisk;

 • mobilna aplikacja – posiada taką samą funkcjonalność jak strona w wersji na komputer;

 • opcja „wakacje” – pozwala na wyszukiwanie lotu i hotelu jednocześnie ukazując połączoną cenę w wybranym przez nas zakresie dat. Można w ten sposób w miarę szybko wyszukać ofertę np. na wyspę Bali z Wrocławia bez czasochłonnego przeszukiwania innych portali z hotelami czy lotami. Nie są to jednak oferty z typowego biura podróży, gdzie wszystko jest w cenie. Można tu wybrać rodzaj i standard zakwaterowania, opcję wyżywienia i pewne opcje dodatkowe;

 • opcja wyszukiwania lotów „multi-city” – pozwala wyszukiwać lot pomiędzy kilkoma miastami, funkcja przydatna gdy np. planujemy wracać z innego lotniska niż to, do którego pierwotnie lecieliśmy;

 • wliczenie bagażu w cenę biletu – ponieważ nie wszystkie loty zawierają w podstawowej cenie wliczoną opłatę za bagaż rejestrowany, strona umożliwia wyszukiwanie lotów po cenach z wliczonym bagażem; jest też opcja wyszukiwania lotów tylko z bagażem podręcznym, wystarczy zaznaczyć interesujący nas typ bagażu w polu asystent cen;

 • możliwość ustawienia maksymalnego czasu lotu;

 • możliwość ustawienia godzin wylotu, w których chcemy znaleźć lot;

 • opcja lotów bezpośrednich i z przesiadkami;

 • można utworzyć alerty cenowe;

 • możliwość rezerwacji hotelu;

 • możliwość wynajmu samochodu.

 

ESKY.PL

Rozbudowana wyszukiwarka lotów i nie tylko. Poprzez stronę wynajmiemy samochód, zarezerwujemy hotel, kupimy ubezpieczenie turystyczne, znajdziemy loty czarterowe. Strona oferuje również organizację i zarządzanie podróżami służbowymi. Posiada ciekawą opcję „city break” z proponowanymi miejscami na krótkie wakacje, łącząc w sobie jednoczesny zakup biletu na samolot i rezerwację hotelu.

 

Opcje wyszukiwania lotów spośród:

 • tanich linii lotniczych (Ryanair, Wizzair, EasyJet, itd.),

 • regularnych linii lotniczych (LOT, Lufthansa, KLM, itd.),

 • linii czarterowych (oferty czarterowe last minute i inne).

 

Najważniejsze cechy wyszukiwarki:

 • opcja „city break” – funkcja podobna trochę do „lot+hotel”, ponieważ również pozwala na możliwość kupienia jednocześnie lotu i zarezerwowania hotelu, z tą różnicą, że tutaj podane są propozycje krótkich wyjazdów do najbardziej polecanych miast i miejsc z zaproponowaną datą i długością trwania całego pobytu.

        Jak to działa?:

 • możemy samodzielnie wybrać interesujący nas kierunek lotu wpisując kraj lub miasto w polu „kierunek podróży”, trzeba jednak wtedy ręcznie wybrać zakres dat, w jakich chcemy lecieć i wrócić;

 • lub wybrać z wyświetlanych poniżej propozycji „najpopularniejsze miejsca na city break”, dla przykładu: lot do Aten z Wrocławia na 3 doby hotelowe w zaproponowanym przez stronę terminie 17 do 20 kwietnia 2020, następnie na kolejnej stronie wystarczy wybrać hotel jaki nam się podoba, również z listy zaproponowanych. Obok każdego hotelu podana jest cena z informacją co jest w niej wliczone (oprócz lotu i hotelu). Dodatkowo, możemy dodać opcję posiłków, lub wyszukiwać według opcji bez wyżywienia (niektóre oferty zawierają w cenie śniadanie);

 • opcja „okazje” – ciekawa opcja umożliwiająca wyszukanie okazyjnych lotów z różnych krajów, nie tylko z Polski. Wystarczy wybrać miejsce wylotu, nie trzeba wpisywać miejsca docelowego, możemy wtedy wybrać opcję „gdziekolwiek” i zobaczyć wszystkie dostępne propozycje z wybranego miejsca wylotu. Zobaczymy kalendarz z cenami lotów w jedną i drugą stronę. Możemy w ten sposób dobrać najlepszą dla nas kombinację terminów i cen;

 • ubezpieczenia – możliwość wykupienia bezpośrednio przez stronę ubezpieczenia podróżnego oraz od kosztów rezygnacji;

 • podróże służbowe – oferta zarządzania podróżami służbowymi skierowana do dużych, średnich i małych firm oraz instytucji publicznych. Esky proponuje nie tylko organizację wyjazdu, ale i jego obsługę. Całość oferty można nabyć online poprzez aplikację SkyBox, w której kupimy bilet na samolot, zarezerwujemy hotel, wynajmiemy samochód lub kupimy bilet na pociąg a także ubezpieczenie;

 • podróże grupowe – oferta dla osób lub firm organizujących wyjazd dla więcej niż 9 osób;

 • parking – możliwość wykupienia miejsca na parkingu przy lotnisku z którego wylatujemy;

 • wyszukiwarka ofert last minute – w zakładce „więcej” znajdziemy „wczasy” z propozycją ofert wyjazdów last minute do różnych zakątków świata oraz wielu miejsc w Europie (działa na zasadzie ofert last minute w biurach podróży);

 • mobilna aplikacja – posiada taką samą funkcjonalność jak strona w wersji na komputer;

 • opcja wyszukiwania lotów „multi-city” (w tym serwisie nazwana jako „podróż wieloodcinkowa”) – pozwala wyszukiwać lot pomiędzy kilkoma miastami, funkcja przydatna gdy np. planujemy wracać z innego lotniska niż to, do którego pierwotnie lecieliśmy;

 • możliwość ustawienia maksymalnego czasu lotu;

 • możliwość ustawienia godzin wylotu, w których chcemy znaleźć lot;

 • opcja lotów bezpośrednich i z przesiadkami;

 • opcja „lot+hotel” – pozwala na wyszukiwanie lotu i hotelu jednocześnie ukazując połączoną cenę w wybranym przez nas zakresie dat. Można w ten sposób w miarę szybko wyszukać ofertę np. na wyspę Bali z Wrocławia bez czasochłonnego przeszukiwania innych portali z hotelami czy lotami. Nie są to jednak oferty z typowego biura podróży, gdzie wszystko jest w cenie. Można tu wybrać rodzaj i standard zakwaterowania, opcję wyżywienia i pewne opcje dodatkowe;

 • możliwość rezerwacji hotelu;

 • możliwość wynajmu samochodu.

 


GDZIE SZUKAĆ HOTELI?


W tym temacie również można wybierać spośród setek stron z rezerwacjami noclegów.

Poniżej znajdziecie kilka opisanych przeze mnie wyszukiwarek należących do grona najlepszych na świecie. Zazwyczaj do znalezienia odpowiedniego hotelu wystarczą jedna lub dwie strony, ale w pewnych przypadkach warto też sprawdzić kilka więcej, jeśli chcemy trafić na okazję lub jeśli szukamy na ostatni moment.

 

BOOKING.COM

Jedna z najpopularniejszych obecnie wyszukiwarek noclegów o ogromnej bazie noclegowej, wg Bookingu największej na świecie.

Wyszukiwarka proponuje następujące rodzaje obiektów:

 • różnej klasy hotele,

 • hostele,

 • motele,

 • pensjonaty,

 • pensjonaty B&B,

 • apartamenty,

 • prywatne oferty wynajmu krótkoterminowego (podobne do airbnb),

 • wille,

 • kempingi (w tym luksusowe),

 • domki letniskowe,

 • domy wakacyjne,

 • gospodarstwa agroturystyczne,

 • ośrodki wypoczynkowe,

 • ryokany :-) (coś dla fanów Japonii – pokoje i domki w tradycyjnym stylu japońskim z matami na podłodze i stolikami, przy których zamiast krzeseł są poduszki do siedzenia),

 • riady :-) (coś dla fanów Maroka – pokoje, domy, miejsca noclegowe w starym budownictwie bez okien na ulice, za to z ogrodem i często basenem pośrodku dziedzińca).

 

Tej wyszukiwarki używam od bardzo dawna z kilku powodów:

Posiada bardzo dużą bazę noclegową z dogodnym podziałem na różne kategorie. Wyszukiwarka ma mnóstwo opcji ustawienia wyszukiwania interesującego nas obiektu, nie tylko po cenie, ale także z dodatkowymi udogodnieniami i rozrywkami, według liczby gwiazdek, odległości od centrum, opcją wyżywienia, oceną gości, udogodnień dla osób niepełnosprawnych i więcej.

 

Program zniżek Genius

W dodatku już od samego początku zainteresował mnie program lojalnościowy o nazwie Genius. Polega na tym, że rezerwując noclegi zbiera się punkty i „wskakuje” na poziomy uprawniające do sporych zniżek i dodatkowych bonusów noclegowych. Otrzymać najwyższy poziom jest naprawdę łatwo! A są tylko 2 poziomy Genius:

 • poziom 1 uzyskamy już po dokonaniu dwóch rezerwacji w ciągu dwóch lat, uprawnia do co najmniej 10% zniżki na wybrane oferty noclegowe,

 • poziom 2 uzyskamy po dokonaniu pięciu rezerwacji w ciągu dwóch lat, uprawnia do zniżki na poziomie 10-15% na wybrane oferty noclegowe + w niektórych ofertach dodatkowo możemy uzyskać bezpłatne śniadanie i podwyższyć kategorię pokoju w tej samej cenie.

 

Cechy programu Genius:

 • raz uzyskany poziom pozostaje taki sam (nie spada),

 • proste zasady uzyskania poziomów,

 • 10% i 15% zniżki to jest minimum, a promocja może być większa (osobiście uzyskałem większą zniżkę)

 • w niektórych ofertach oprócz niższej ceny możemy dostać jeszcze bezpłatne śniadanie lub podwyższyć kategorię pokoju (również i z tego korzystałem).

 

Zalety BOOKING.COM:

 • bardzo duża baza noclegowa,

 • szerokie możliwości wyszukiwania odpowiedniego noclegu,

 • program stałych zniżek Genius,

 • bardzo dobra aplikacja na telefon umożliwiająca pełne zarządzanie rezerwacją,

 • rozbudowany panel do zarządzania rezerwacjami po zalogowaniu na swoje konto,

 • wyszukiwarka lotów – możliwość zakupu biletu na samolot (Booking korzysta wtedy z wyszukiwarki Kayak.pl),

 • wynajem samochodu – możliwość wynajmu samochodu spośród najpopularniejszych wypożyczalni,

 • taksówka lotniskowa – prosty sposób na wcześniejsze zarezerwowanie przejazdu taksówką z lotniska,

 • rezerwacja restauracji – oferowany jest odnośnik do strony Opentable.com, dzięki której można zarezerwować stolik w restauracji w wybranym mieście; nie ma jednak polskiej wersji językowej,

 • przewodnik po najważniejszych atrakcjach – po dokonaniu rezerwacji noclegu otrzymujemy krótki przewodnik po mieście lub regionie w którym się znajdujemy.

 

AIRBNB.PL

To ogólnoświatowa wyszukiwarka przede wszystkim prywatnych ofert wynajmu krótkoterminowego.

Wynająć można mieszkanie, dom, pokój, pojawiają się też oferty użyczenia sofy do spania w salonie :-) Oferta serwisu jest bardzo szeroka, coraz więcej ofert pochodzi nie tylko od osób prywatnych wynajmujących całe lokum ale też firm specjalizujących się w wynajmowaniu mieszkań na krótki termin, np. 1 noc, weekend, tydzień, miesiąc. Nie są to jednak typowe hotele z recepcją itp.

 

Pomieszkaj z lokalną rodziną w oryginalnym miejscu

Dużą zaletą serwisu w przypadku wyjazdów zagranicznych, szczególnie w odległe miejsca jak na przykład do Azji, jest możliwość chwilowego zamieszkania u miejscowych osób w tym np. całych rodzin. Często takie osoby (zwane Hostami) są również lokalnymi przewodnikami, lub mają odpowiednie znajomości i kontakty z przewodnikami, lokalnymi biurami podróży itp. Angażują się również w to, aby ich gość poznał miejscową kulturę, więc pójdą z Tobą nawet do restauracji, czy podpowiedzą, co warto zobaczyć, pomogą kupić bilet na autobus lub pociąg. Oczywiście nie wszyscy wynajmujący / udostępniający miejsce noclegowe w to się angażują, ale jeśli zależy nam na znalezieniu takiej właśnie osoby to ten serwis jest do tego najlepszy. Posiada system oceny osób wynajmujących (a także podróżnych), dzięki czemu można przeczytać nie tylko o tym, co dany wynajmujący oferuje, ale też rzeczywiste opinie osób, które były gośćmi.

 

Rarytasy AIRBNB :-)

Na YouTubie można trafić na filmiki osób (w tym Polaków), które wynajęły czyjś prywatny dom na Fidżi na miesiąc w atrakcyjnej cenie, podczas nieobecności jego właścicieli.

Wiele osób odwiedzających Tajlandię zachwala sobie możliwość zamieszkania u niekiedy bardzo sympatycznych tajskich rodzin gdzieś w ciekawym zakątku kraju, dla których taki wynajem to nie tylko dobre źródło dodatkowego dochodu, ale również okazja do pokazania swojego kraju i zwyczajów co chętnie czynią. Nie tylko można zostać zaproszonym do dzielenia z nimi stołu i skosztować ich domowych, tradycyjnych posiłków, ale również uzyskać dobre wskazówki odnośnie miejsc wartych odwiedzenia, środków transportu itp.

 

Weź udział w organizowanej atrakcji

W serwisie znajdziemy również bardzo ciekawą możliwość wzięcia udziału w organizowanych atrakcjach, np. w Chinach możemy nauczyć się gotowania chińskich potraw u pewnej miejscowej gospodyni, w Afryce zasięgnąć lekcji nauki gry na lokalnych instrumentach, albo zapisać się na organizowaną wyprawę jak wspinaczka na najwyższy szczyt w północnej Afryce :-) istnieją też dłuższe wyprawy w tym 9 i 14 dniowe dla grupy osób.

Podstrona serwisu umożliwiająca zakupienie udziału w takich atrakcjach:

https://www.airbnb.pl/s/experiences

 

Zalety AIRBNB.PL:

 • głównie prywatne oferty wynajmu mieszkań, domów, gospodarstw, pokojów i innych miejsc noclegowych,

 • duża baza możliwych noclegów,

 • możliwość zamieszkania u lokalnej rodziny w odległym zakątku świata,

 • możliwość lepszego poznania danego miejsca, kultury i zwyczajów dzięki zamieszkaniu u osób lokalnych dla danego miejsca, które często są również przewodnikami,

 • oferty różnych atrakcji i wypraw.

 

 

PODSUMOWANIE

Wyszukiwarki hotel działają podobnie jak wyszukiwarki lotów. Posiadają oferty z wielu stron oraz oferują dodatkowe funkcje. Mimo to, warto czasem zajrzeć bezpośrednio na stronę danego hotelu lub linii lotniczej, bo mogą mieć oferty lub zniżki nie publikowane nigdzie indziej.

W przypadku samolotów, zdarza się, że cena za bilet u tego samego przewoźnika jest inna w wybranej przez nas wyszukiwarce niż na bezpośredniej stronie linii lotniczej. Cena ta może być wyższa lub niższa. Jeśli korzystamy z wyszukiwarki i wybierzemy interesujący nas lot, to możemy wejść na stronę tego przewoźnika i sprawdzić tam cenę. Chyba, że wyszukiwarka sama nas na nią przeniesie i to na tej stronie będziemy faktycznie finalizować zakup biletu.

Ten artykuł będzie jeszcze w przyszłości rozwijany, głównie ze względu na ilość stron i wątków, które wciąż pozostają warte opisania :-)

Instagram carme__pl, Instagram karoltraveller, link do instagrama carme.pl
Wszelkie prawa do publikowanych treści, w tym zdjęć, zastrzeżone. Publikacja wymaga zgody autorów bloga.
Copyright reserved © 2020 Carme.pl